Autoryzowany dystrybutor Enscape w Polsce
Blog

4 błędy, których należy unikać na początku przygody z Enscape

Autor: Melos Azemi

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z Enscape prawdopodobnie najczęściej korzystasz z ustawień domyślnych. Przez to Twoje ustawienia wizualne mogą być dalekie od optymalnych, co przekłada się na nierealistyczny obraz.

Poniżej znajdziesz 4 błędy, których warto unikać, aby renderowane przez Ciebie obrazy zyskały na jakości.

Błąd nr 1: intensywność słońca i HDRI

Domyślnie w Enscape ustawiona jest bardzo wysoka intensywność słońca. W większości przypadków najlepiej sprawdza się ustawienie jasności słońca na poziomie 7–15%. Jest to naturalna intensywność, z którą mamy styczność w codziennym życiu. Dlatego też wprowadzenie tej zmiany sprawia, że cała scena nabiera realizmu.


Czasami ustawiam inną intensywność – to zależy od używanego HDRI. Jeśli zastanawiasz się czym są obrazy HDRI, to już wyjaśniam. Są to prawdziwe zdjęcia, które można wykorzystać w oprogramowaniu 3D jako tło i źródło światła w scenie. Dzięki nim uzyskuje się bardzo naturalne oświetlenie.

Żeby dodać obraz HDRI, otwórz okno Ustawienia wizualne w Enscape, kliknij zakładkę Niebo, użyj opcji Tło sferyczne „Skybox”i załaduj wybrany obraz HDRI. Aby obraz był jeszcze bardziej realistyczny, sugeruję zaznaczenie pola Pozycja słońca w najjaśniejszym punkcie, co spowoduje, że najjaśniejszy punkt obrazu będzie wskazywał kierunek słońca. Dzięki temu oświetlenie sceny pasuje do obrazu HDRI. Za sprawą paska Obrót możemy też zmienić kierunek słońca oraz ustawienie tła, co pozwala także ukryć horyzont.


Błąd nr 2: perspektywa jednozbiegowa

Głównym typem widoku w Enscape jest domyślnie perspektywa jednozbiegowa. Jest ona wykorzystywana zwykle do obrazów z perspektywą ptasią jednak w renderingu nie jest ona wcale najpopularniejszą perspektywą. Pomimo tego, że tak właśnie postrzegamy większość budynków, obrazy architektoniczne zwykle wykorzystują inną perspektywę. Perspektywa jednozbiegowa powoduje, że elementy po bokach obrazu są zniekształcone. Można to naprawić w prosty sposób przy wykorzystaniu perspektywy dwuzbiegowej.

Jeśli zmienimy perspektywę w ustawieniach wizualnych Enscape na perspektywę dwuzbiegową, da się zauważyć też, że linie poziome staną się proste oraz prostopadłe. Pomimo tego, że jest to szczegół - ma on jednak ogromny wpływ na efekt końcowy.


Błąd nr 3: identyczne obiekty

Kolejny błąd sam wielokrotnie popełniałem na początku swojej pracy z Enscape, podobnie jak wielu nowych użytkowników. Chodzi o tworzenie identycznych obiektów.

Jeśli chcesz, na przykład, stworzyć gęstszą roślinność i dodać kilka rzędów krzewów, zauważysz zapewne, że każdy z nich jest skierowany w tym samym kierunku i wszystkie wyglądają identycznie oraz sztucznie.

Jak zapewne wiesz, w naturze rośliny nigdy nie są identyczne, dlatego też, żeby nadać scenie realizmu, warto zmienić kąt ustawienia i wielkość każdej rośliny, aby nie wyglądały jak przeklejone.

W branży zjawisko to określamy zwykle randomizacją. Ta sama zasada dotyczy różnych elementów obrazu – obraz nie powinien być idealny.


Object randominzation in Enscape copy


Błąd nr 4: nadużywanie zasobów

Ta zasada dotyczy raczej kompozycji i równowagi w kadrowaniu obrazu, a błąd ten sam popełniałem wielokrotnie jako początkujący.

Bogata i zróżnicowana Biblioteka obiektów Enscape sprawia, że łatwo jest dać się ponieść entuzjazmowi i użyć wszystkiego, co tylko się da. Kluczem do stworzenia dobrego renderingu jest jednak zachowanie umiaru.

Zostaw budynkowi lub scenie wolną przestrzeń, tak aby obraz nie był zbyt intensywny. Odbiorca powinien móc w prosty sposób zidentyfikować co jest głównym tematem rendera.


Dziękujemy Melosowi Azemiemu za podzielenie się wskazówkami na temat błędów, których warto unikać na początku przygody z Enscape.


Autor: Melos Azemi

O autorze: Melos jest studentem architektury, grafikiem 3D i twórcą kanału Scale na YouTube. Z architekturą ma styczność od wczesnej młodości, a jego pasja skłoniła go do tego, by dzielić się wiedzą z innymi.

Wypróbuj Enscape bezpłatnie

Chcesz poczuć, jak łatwo jest zintegrować silnik Enscape z Twoim oprogramowaniem do modelowania, aby tworzyć przepiękne wizualizacje dla klientów? Pobierz Enscape – całkowicie bezpłatnie. Obsługujemy systemy Revit, SketchUp, Rhino, Archicad i Vectorworks, a od rozpoczęcia pracy dzieli Cię zaledwie chwila.

Wypróbuj bezpłatnie