Autoryzowany dystrybutor Enscape w Polsce
Blog

Już jest: Nowy Enscape 3.2!

Autor: Gemma Da Silva

Zanim szczegółowo przyjrzymy się nowym funkcjom warto przypomnieć sobie,co takiego w tym roku działo się z superszybkim i łatwym narzędziem do renderingu i VR, jakim jest Enscape.

W marcu premierę miała wersja 3.0, a wraz z nią – zupełnie nowa marka i interfejs użytkownika. Zmiana ta spowodowała przejście dr. Photona na zasłużoną emeryturę. Następnie w lipcu wprowadziliśmy wersję 3.1, w której pojawiły się m.in. biblioteka materiałów Enscape, obsługa techniki NVIDIA DLSS, galeria panoram, jeszcze więcej obiektów oraz cienie słoneczne ze śledzeniem promieni. Nie zapominajmy też o ENVISION 21, niezwykle ciekawym, 3-dniowym wirtualne spotkaniu społeczności Enscape oraz nowym partnerstwie z  SDK oraz planach rozpoczęcia obsługi systemów Mac w 2022 r. Zdecydowanie był to intensywny rok! A to jeszcze nie koniec.

Nieustannie staramy się sprawić, aby wszystko działało lepiej, szybciej i łatwiej. Z poniższego artykułu dowiesz się, co poprawiliśmy w najnowszej wersji Enscape 3.2.

Flowers_02_green_assets


Dynamiczne projektowanie i realistyczna wizualizacja

Użytkownicy Enscape 3.2 mogą teraz projektować dynamicznie, generować realistyczne wizualizacje i ogólnie pracować znacznie szybciej. Wraz z tą aktualizacją znów podkreślamy, że Enscape to nie jest jedynie narzędzie do renderingu, lecz podstawowe narzędzie do projektowania.

W Skrócie: bezpośrednia integracja Enscape z oprogramowaniem do modelowania oraz intuicyjna i prosta obsługa uczyniły z wizualizacji w czasie rzeczywistym nieodzowny element całego procesu projektowania.

Jakie ciekawe funkcje znajdziesz w wersji 3.2?Nowości w tej wersji Enscape

Dynamiczne wstawianie obiektów

Biblioteka obiektów Enscape jest teraz dostępna bezpośrednio w oknie renderowania. Natomiast dynamiczne wstawianie obiektów skraca czas pracy i projektowania, ponieważ pozwala wybrać, wstawiać i edytować obiekty z bibliotek obiektów bezpośrednio z poziomu okna renderowania Enscape. Tym sposobem wszystkie elementy dodane do wizualizacji natychmiast trafiają też do oprogramowania do modelowania. To oznacza zaś, że masz do dyspozycji dwa sposoby wstawiania obiektów Enscape. Wstawianie obiektów jeszcze nigdy nie było tak szybkie i łatwe.

Oprócz obiektów pojedynczych jest też tryb Wstaw wiele obiektów Enscape, dzięki czemu możesz wstawiać wiele obiektów jednocześnie – np. samochody, ludzi, roślinność. Wystarczy tylko dobrać zagęszczenie i rozmieszczenie.

Multi Asset Placement People


Dodaliśmy również opcje rozmieszczenia zróżnicowanego i losowego, aby można było bardzo szybko uzyskać naturalny rozkład obiektów. I tak, na przykład, podczas dodawania ludzi i rozmieszczenia losowego, postacie będą ustawione w różnych kierunkach. Ta funkcja oszczędza mnóstwo czasu podczas wstawiania wielu obiektów.

PNG test 3


Możesz nawet obracać, skalować i usuwać obiekty już wstawione, a wszystkie zmiany zostaną odzwierciedlone w projekcie. Szczegóły dostępnych funkcji edycji zależą od oprogramowania.

SingleAssetPlacement_Bench copy


Zbiorczy rendering panoram

Na tę funkcję czekało wielu użytkowników! Mowa o  renderowaniu wsadowym panoram, które znacznie oszczędza czas.

Po wybraniu widoków możesz zdecydować się na rendering obrazu, panoramy mono lub panoramy stereo. Nowe opcje oznaczają też aktualizację przycisków eksportu na pasku narzędzi Enscape. 


Panorama_BatchRendering


Trasa panoramiczna

Panoramy to ostatnio motyw przewodni aktualizacji Enscape. W wersji 3.1 wprowadziliśmy galerię panoram. A teraz, żeby jeszcze bardziej ułatwić pracę użytkownikom, do dyspozycji oddajemy trasy panoramiczne, które pozwalają lepiej prezentować klientom proponowane projekty. 

Tryb Trasa znacznie uatrakcyjnia zwiedzanie panoramy, ponieważ zamiast zwykłych przycisków kolejnego lub poprzedniego obrazu na panoramie umieszczane są znaczniki, pozwalające przejść do innego widoku panoramicznego. Żeby wyświetlić trasę panoramiczną, klienci korzystają z zaledwie jednego linku, a to sprawia, że udostępnianie i przeglądanie wielu panoram jest teraz niezwykle łatwe i wygodne.

PanoramaTour_Points copy


Aktualizacja przesłanych plików

Funkcja aktualizacji przesłanych plików znacznie ułatwia udostępnianie zmian w projekcie.

Klient ma już link lub kod QR do projektu, ale chcesz wprowadzić w nim zmiany? Żaden problem! Wystarczy, że po zmianie aktualizujesz przesłane pliki – nie musisz wysyłać nowego linku ani drukować nowego kodu QR.

To zapobiega problemom z dostępem do projektów i znacznie usprawnia pracę, a dodatkowo eliminuje dyskusje o tym, który link lub kod prowadzi do najnowszej wersji.

Obiekty i materiały z kategorii budownictwa zrównoważonego

Rosnący popyt na zrównoważone budownictwo skłonił nas do tego, żeby w Enscape 3.2 udostępnić kolekcję obiektów i materiałów z kategorii budownictwa zrównoważonego.


Vegetation_Tree_01


Kolekcja obejmuje ponad 150 obiektów, w tym różnorodne drzewa, rośliny i kwiaty, często stosowane w projektach zrównoważonych budowli. To jednak nie wszystko, bo znajdziemy tam również turbiny wiatrowe, stacje ładowania, dwa dodatkowe pojazdy elektryczne, skuter, a nawet drona pasażerskiego 😀.

Assets_Electric_03_passenger_drone


W Enscape 3.2 masz też dostęp do ponad 50 nowych materiałów, wiele z nich przeznaczonych do budownictwa zrównoważonego, takich jak dachówki solarne, tworzywa z recyklingu, ogrodzenia bambusowe, organiczne cegły, drewno i różnorodne odmiany ziemi i gleby. Dodaliśmy także kilka innych nowych materiałów, takich jak drukowany beton, płyta wiórowa, tapety, marmur, granit i skóra.

Materials_Chipboard


Nowe postacie

Wciąż rozwijamy bibliotekę obiektów Enscape, a w tej wersji dodajemy około 50 nowych postaci do wykorzystania w wizualizacjach.

Assets_People_02


Cienie słoneczne ze śledzeniem promieni

Enscape to jeden z pierwszych silników renderingowych obsługujących technologię śledzenia promieni NVIDIA RTX, dzięki czemu już od 2019 roku nasze wizualizacje są bardziej szczegółowe, precyzyjne i realistyczne.

W wersji 3.1 wprowadziliśmy cienie słoneczne ze śledzeniem promieni, co ponownie podniosło poprzeczkę, jeśli chodzi o jakość i realizm eksportowanych obrazów, panoram i w trybie spoczynku.

Teraz zaś w wersji Enscape 3.2 dodatkowo poprawiamy ostrość i precyzję cieni poprzez wprowadzenie cieni słonecznych ze śledzeniem promieni do wideo i wirtualnych spacerów (niezależnie od trybu spoczynku). Żeby skorzystać z nowej funkcji, zaznacz pole Cienie słoneczne ze śledzeniem promieni w Ustawieniach ogólnych.

Ray traced sun shadows


Modernizacja Menedżera przesyłania plików

Chcieliśmy, aby Menedżer przesyłania plików był równie intuicyjny, wygodny i szybki, jak cały program, dlatego też zmodernizowaliśmy jego interfejs.

Przesyłane pliki są od teraz grupowane według typu i produktu. Poprawiliśmy też wskaźniki funkcji.

Co jeszcze nowego w Enscape 3.2?

  • Kontrola aktualizacji geometrii: Użytkownicy mogą decydować, czy po zmianie widoku należy ponownie załadować całą geometrię (tylko Revit, Archicad i Vectorworks).
  • Śledzenie promieni Vulkan na potrzeby procesorów GPU AMD
  • Obsługa Windows 11
  • Zobacz pełną listę poprawek i nowości


Enscape bezpłatnie dla obecnych użytkowników

Jeśli jesteś już użytkownikiem Enscape, kliknij tutaj, aby pobrać wersję 3.2. Dla obecnych użytkowników, w tym studentów i wykładowców, aktualizacja jest bezpłatna.Jeśli jeszcze nie masz licencji, możesz skorzystać z bezpłatnej wersji próbnej (patrz niżej) lub zobaczyć nasz cennik, aby poznać dostępne warianty subskrypcji.

Wypróbuj Enscape bezpłatnie

Chcesz poczuć, jak łatwo jest zintegrować silnik Enscape z Twoim oprogramowaniem do modelowania, aby tworzyć przepiękne wizualizacje dla klientów? Pobierz Enscape – całkowicie bezpłatnie. Obsługujemy systemy Revit, SketchUp, Rhino, Archicad i Vectorworks, a od rozpoczęcia pracy dzieli Cię zaledwie chwila.

Wypróbuj bezpłatnie